İYİ BİR EMLAKÇI NE YAPMALI

İYİ BİR EMLAKÇI NE YAPMALI

             İYİ BİR EMLAKÇI

Son yıllarda Diyarbakırda gayrimenkul sektörü çok hızlı büyüme kaydetti.

Diyarbakır’de sektördeki oyunculardan biri olan biz emlakçıların önünde daha büyük bir mücadele var. Rekabet!

Gelecek yıllarda sektör daha da gelişecek ve iyi olan ayakta kalacak. Pazarlamada yaratıcılık başarılı emlakçıların aynı alandaki rakiplerinden ayıracak. İyi bir pazarlamacı olmak için sürekli fikirlerimizi geliştirerek projelere dönüştürmek zorundayız.

Gayrimenkul sektörü çok çeşitli gruplarla çalışmaya başlamıştır. Bunlardan bazıları Değerleme firmaları, Avukatlar, Yükleniciler ve danışmanları, Bankacılar ve yatırımcılar, resmi kurumlar, devlet kurumları Proje geliştirme firmaları vs…Bu demek oluyor ki iyi bir emlakçı her konuda uzman olmak zorunda ya da konusunda uzman olan ekipleri bilmeli ve profesyonel ekiplerle çalışmalıdır.
Başarılı olan ve ayakta kalanlar geleceği görebilenler olacak.

İyi bir emlakçı "müşterisi" (gayrimenkul alıcısı veya kiracısı) için sürekli kendini geliştirmesi gerekir. Emlakçının müşterisine karşı görevleri, hedeflenen kalite ve zamanda ürünü teslim etmekle tamamlanmış sayılmaz. Emlakçı, yaşam evresinde müşterisinin beklentilerini aşmanın yanı sıra, etkin planlama ve gayrimenkule uzun vadede değer katmakla yükümlüdür.

Mesleki başarının uzun yıllar sürmesi için  sağlam temele dayanması ve belli başlı adımların atılması gerekir. Peki uzun süreli başarı için gereken adımlar nelerdir:

Başarılı bir Emlakçı;

 - Doğru hedef kitleye doğru ürün konseptini sunan,

- Doğru konumu doğru proje konseptiyle birleştiren,
- Yenilikçi,
- Kaliteyi en iyi şekilde sunabilen,
- Müşterileri için kar oluşturan,
- Prestij ve artı değer kaynağı olan,

1- İYİ BİR ZAMANLAMA

 Bir şeye verdiğiniz değer, ona ayırdığınız zamanla ölçülür. Yeni müşterilerinize öncelikle sağlıklı bir çalışma için ona zaman ayırarak kişinin isteklerini iyi anlamanız gerekir. Karşınızdaki kişinin isteklerini iyi anlamadığınız zaman sağlıklı bir çalışma ve sağlıklı bir işbirliği yapamazsınız. Müşteriye ayıracağınız zaman, ilerisi için size güçlü bir çalışma zemini sağlayacaktır.

 2-İYİ BİR İLETİŞİM

 İyi bir iletişim sağlıklı ilişkinin temel şartlarından biridir. Kim olduğunuzu, ne istediğinizi, karşınızdaki kişinin ne istediğini iyi anlamak için öncelikle müşterinizle iyi bir iletişim kurmanız gerekir. Müşterinizin ne beklediğini ancak konuşarak anlayabilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi anlamanın en iyi yolu sağlıklı bir iletişim. 

 

 3- DEĞİŞİMİ KABUL EDİN

 İnsanlar, mekanlar, çalışma koşulları, çalışma teknikleri, sürekli değişime uğrayacaktır. Değişime ayak uydurmak sağlıklı çalışmanın temeli olacaktır. Değişim, gelişmeye yol açabileceği gibi sancılı da olabilir. Bunun için yapılacak olan değişimlere ayak uyduracak eğitimleri almaktan kaçınmayınız. Müşterilerin istekleri de zamanla değişime uğrayacaktır. Geçirdiği değişime uyum sağlayan ya da değişimi kabul eden Emlakçılar başarılı bir iş hayatı sürdürebilecektir. Değişikliklerden korkmayın. İş yaşamındaki değişiklikler bir dönem her şeyin yerli yerine oturması için kendinize vakit tanımanız anlamına gelir.


4-SOSYAL ORTAMDA UYUM

 

Herkesin yaşam ritmi farklıdır, herkes bir başkasının ritminden etkilenebilir. İnsanın her ne olursa olsun, hem kendini gerçekleştirebilmesi, hem de karşısındakinin alanına ve sınırına saygılı olması, tüm bunları yaparken de beraber  yürüyebilmesi gerekmektedir. Üstünüzdeki giysiye bir bakın: Çevrenize nasıl bir mesaj veriyorsunuz? Giysilerinizde ne kadar açık renkler tercih ederseniz başkalarının enerjisini de o kadar itersiniz. Koyu renkleri tercih ederseniz, daha fazla enerji çekersiniz üstünüze ve otoriter bir havanız olur; Toplum içindeki konumunuza uygun renkte elbiseler giyin; aralara ruhunuzu ortaya çıkaracak renkler katmaktan çekinmeyin.

Sormak istediğiniz, bir sorunuz mu var?

Bize hemen ulaşarak tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Bize Ulaşın