Gayrimenkul Avukatı

 

Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul Avukatı
Bu konu 25.05.2016 16:24:18 tarihinde yazıldı.

Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatı, taşınmaz hukuku ve literatürdeki ifadesiyle eşya hukuku alanında uzmanlaşmış avukatları tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Gerek arsa gerek tarla gerekse ev kaynaklı gayrimenkul davaları Türkiye’de en sık görülen dava türleri arasında yer almaktadır. Bunlarında başında ise ise tapu tescil ve tapu iptal davaları gelmektedir. Tapu ve emlak davaları söz konusu olduğundan bu alanda uzmanlaşmış gayrimenkul avukatı ile çalışmak son derece önemlidir.

En sık görülen gayrimenkul davaları nelerdir?

İnşaat sektörünün hızla geliştiği özellikle İstanbul başta olmak üzere inşaat firmalarının çok sayıda konut ve iş yerini hızlı bir şekilde inşaa ederek sattığı son on 10 yılda konut sayısı ile doğru orantılı olarak gayrimenkul hukuku uyuşmazlıkları ve gayrimenkul davaları da son derece artmıştır. Geçmiş dönemde satılan konutların büyük kısmının maketten satılması ve kişilerin görmedikleri konutları maketten satın almaları gayrimenkul davalarını ve gayrimenkul avukatı ihtiyacını arttıran sebeplerin başında gelmektedir. Bu tür uyuşmazlıkların başında müteahhit firmaların satış vaadi sözleşmesine rağmen inşaatları bitirmemesi ve alıcıya teslim etmemesi veya taahhütlerine uymayan kalitede ya da özellikte konut inşa etmeleri, taahhüt ettikleri sürde konutları bitirememeleri, sözleşmede kararlaştırılan ücretlerden başka ekstra ücretler talep etmeleri, tapu ve kat mülkiyeti konularında yaşanan gecikmeler sebebiyle kat malikleri kurulunun oluşmaması ve ortak alanlarda kullanımı veya aidatlar konununda yaşanan sıkıntılar gelmektedir.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer doğrudan müteahhitten veya inşaat şirketinden ev alma durumu söz konusu ise ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapılacaksa sözleşmenin geçerliliği son derece önemlidir. Geçersiz bir satış vaadi sözleşmesine taraf olmak ev alma hayali kuran kişiler bakımından hayal kırıklığı yaratabilecektir. Dolayısıyla gayrimenkul avukatı tarafından hazırlanmamış veya incelenmemiş bir satış vaadi sözleşmesine imza atmak bazı durumlarda çok riskli olabilmektedir.

Satış vaadi sözleşmesinde neler dikkat edilmeli?

Ayrıca satış vaadi sözleşmesinde kullanılan ibare ve ifadelerindeki ayrıntılar son derece önemlidir. Satış vaadinde bulunan kişinin yükümlülüklerini düzenleyen maddelerdeki muğlak veya ucu açık ifadeler ileride açılacak bir tapu tescili davasında bir takım gecikmelere veya sakıncalara yol açabilir. Dolayısıyla yüz binlerce TL değerinde bir ev alırken imzalayacağınız sözleşmenin bu alanda profesyonel bir gayrimenkul avukatı tarafından incelenmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Alınan taşınmazın tapu kaydı ile uyumunun kontrolü.

Tapu kayıtlarında bilgisayar sistemine geçilmeden önceki süreçlerde, taşınmaz alıcısını aldatmaya ve dolandırmaya yönelik olarak gösterilen taşınmaz ile tapu dairesinde gerçekten satışı yapılan taşınmazın farklı olması gayrimenkul avukatı olarak uygulamada nispeten daha sık gördüğümüz hukuki problemlerden biriydi. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün bilgisayar sistemine geçmesi hatta bazı tapu dairelerinde online sistemi geçilmiş olması bu tür dolandırıcılık vakıalarını azalttıysa da buna benzer hukuki problemlerin İstanbul’da bile halen yaşandığını görüyoruz. Dolayısıyla ister arsa ister ev veya işyeri alırken gerçekte gösterilen taşınmaz ile tapuda satılan taşınmazın bire bir uyuştuğunun hem tapu dairesinden hem belediyeden kontrol edilmesini gayrimenkul avukatı olarak önemle tavsiye ediyoruz.

Paylaş